Új szerepkörben a Polgárőrség

2021.07.05 14:40

Új szerepkörben a Polgárőrség

 

 

Az elmúlt másfél évben, a pandémia alatt új szerepkörben mutatkozott be a Polgárőrség. Az új arc lényege a társadalmi felelősségvállalás, a szolidaritás és az önfeláldozás – fogalmazott Dr. Túrós András az Országos Polgárőr Szövetség Küldöttgyűlésén. Az OPSZ legfőbb döntéshozó testülete előtt Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott bejelentette, a kormány a Belügyminisztériumon keresztül 2022-ben az ideinél 200 millió forinttal több támogatást nyújt a Polgárőrségnek.

 

Mintegy nyolc hónap után újra megtarthatta Küldöttgyűlését az Országos Polgárőr Szövetség. Az OPSZ legfőbb döntéshozó testületének tagjai az ülés elején egy perces néma főhajtással emlékeztek a koronavírus-járvány polgárőr áldozataira.

Nyitóbeszédében Dr. Túrós András az elmúlt évről szólva elmondta, jó lenne elfelejteni az elmúlt másfél évet, de nem tehetjük. „A koronavírus-járvány új szerepet, új arcot adott a Polgárőrségnek. A bűnmegelőzés, a közterületi szolgálat mellett a fókusz a társadalmi felelősségvállalásra, a szolidaritásra és az önfeláldozásra helyeződött. A polgárőrök a pandémia alatt nem vonultak karanténba, több tízezren vettek részt a járvány elleni védekezésben, az oltakozás segítésében, a szociális ellátásban” – emlékeztetett az OPSZ elnöke, majd hozzátette, mindezen munkához plusz forrást biztosított a Belügyminisztérium, de az OPSZ, a megyei szövetségek és az egyesületek is többet áldoztak a polgárőrök egészségének megóvására. A járvány alatti nehézkes kommunikáció ellenére mindenki tudta a dolgát. Összesen 9,5 millió szolgálati órával zárta a 2020-as évet a Polgárőrség, amely a rendvédelmi szervek partnereként a bűnmegelőzési feladatokon túl ma már komoly szerepet vállal az ország határainak őrzésében, a környezet- és természetvédelmi feladatok ellátásában, de a veszélyhelyzetek megelőzésében és kezelésében is. A szövetség elnöke minden egyesületet, megyei szövetséget arra kért, most tartson lélegzetvételnyi szünetet, rendezze sorait és személyes kapcsolatait. A 30 éves évfordulóról szólva Dr. Túrós András úgy fogalmazott, az alapítók büszkék lehetnek a Polgárőrségre, amely nagyon gyorsan erős gyökeret eresztett és ma már megkerülhetetlen. 

Pintér Sándor belügyminiszter köszönetét tolmácsolta beszédében a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára. Pogácsás Tibor úgy fogalmazott, az elmúlt 15 hónap megmutatta, hogy a világunk egy pillanat alatt a feje tetejére állhat, de azt is, hogy a komoly veszélyt csak összefogással lehet legyőzni. Ebben az összefogásban óriási szerepe volt a polgárőröknek, akiknek elévülhetetlen érdeme van a sokszor kéz a kézben járó szociális-és közbiztonság fenntartásában.

A Küldöttgyűlésen felszólaló Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott elmondta, 2010-óta folyamatosan nő a Polgárőrség anyagi és erkölcsi megbecsülése. 

Bejelentette, hogy Magyarország Kormánya a Belügyminisztériumon keresztül 2022-ben az ideinél 200 millió forinttal több támogatást ad az Országos Polgárőr Szövetségnek, amely – mint fogalmazott - a kormányzat fontos stratégiai partnere. Hangsúlyozta, a 30 éves évfordulóra most megjelent Almanachban Orbán Viktor miniszterelnök személyes üzenetben is köszönti a polgárőröket. Továbbiakban köszönetet mondott a polgárőröknek a koronavírus-járvány elleni védekezésben nyújtott segítségükért, valamint az illegális migrációval szembeni küzdelem során mutatott töretlen elhivatottságukért, amivel a rendészeti és honvédelmi dolgozók határvédelmi munkáját támogatják. Minden polgárőrt biztosított arról, hogy a jövőben is számíthat Magyarország Kormányára.  

A polgárőrök elmúlt évi munkáját köszönte meg az országos rendőrfőkapitány rendészeti helyettese is. Dr. Halmosi Zsolt emlékeztetett arra, hogy mint sok szervezetre, így a rendőrségre is nagy teher hárult a pandémia idején, de a polgárőrökre mindenben számíthattak. „Legyenek büszkék arra, hogy ennek a szervezetnek a tagjai, mi büszkék vagyunk arra, hogy velünk dolgoznak” – fogalmazott a rendőr vezérőrnagy, aki biztosította a

 

 

 

Polgárőrséget, hogy a rendőrség továbbra is anyagi és szakmai támogatást nyújt az OPSZ-nek.

A köszöntőket követően a Küldöttgyűlés jóváhagyta az Országos Polgárőr Szövetség idei költségvetését, valamint a 2020-as évről szóló költségvetési beszámolót is.

Visszaélést, csalásra utaló jelet nem tapasztaltak az OPSZ gazdálkodásában - Ez már a könyvvizsgálói jelentésből derült ki, amely egyebek mellett megállapította, hogy a vagyongazdálkodás szabályszerűsége sokat javult. A követelések kezelése a helyére került és a kötelezettségek állománya is nagymértékben csökkent. Az OPSZ könyvvizsgálója mindezek ellenére továbbra is nagy pénzügyi fegyelemre és takarékos gazdálkodásra bíztatta a Polgárőrséget.

A Küldöttgyűlés a továbbiakban megtárgyalta és egyhangúlag elfogadta az Szövetség Felügyelő Bizottságának tavalyi évről szóló jelentését. A dokumentum megállapítja, hogy az Országos Polgárőr Szövetség Hivatala, valamint az elnökség, a megyei polgárőr szövetségek, illetve a Budapesti Polgárőr Szövetség működése, gazdálkodása 2020-ban célszerű és jogszerű volt. Az OPSZ vezetői az elfogadott költségvetést folyamatosan felügyelték.

„Köszönet illet minden polgárőrt” – így zárul az Etikai Bizottság 2020-ról szóló beszámolója, amelyet a Küldöttgyűlés ugyancsak jóváhagyott.

A bizottság véleménye alapján, a Polgárőrség etikai helyzete kiváló. A pandémia alatt a polgárőrök egységbe tömörülve kiemelkedő munkát végeztek, szinte etikai és szakmai szabályszegés nélkül.

Személyi kérdésekről is döntött a Testület. A tavasszal elhunyt Veszprém megyei elnök helyére választott Mezei Józsefet beszavazták az OPSZ elnökségébe. A felügyelő Bizottságba két, a Jelölő és Választási Bizottságba egy új tagot választottak, továbbá újabb 5 évre bizalmat kapott az OPSZ könyvvizsgálója.

Az ülés résztvevői szavaztak az elnökség által javasolt tagdíj mértékéről. Eszerint a tagdíjat idén is nulla forintban állapították meg az egyesületek és szövetségek részére.

A Küldöttgyűlésen végre alkalom nyílt arra, hogy átadják a 2020-as év Sajtódíját, amelyet még tavaly év végén Nagy Katalinnak, a Kossuth Rádió műsorvezetőjének ítélt oda az elnökség. Dr. Túrós András elnöktől hatan vehették át a Kopácsi Sándor Polgárőr Érdemrendet, és ugyancsak hatan a Szent László Érmet. Polgárőr Érdemrend Arany Fokozatában huszonhárman részesültek. Végül, az OPSZ elnöke ajándékcsomaggal köszöntötte azokat a megjelent polgárőröket, akik 30 éve, a Polgárőrség megalakulása óta szolgálják a mozgalmat.

 

Kitüntetettek listája:

 

Az Országos Polgárőr Szövetség Elnöksége a Polgárőrmozgalomban végzett elévülhetetlen érdemei elismeréseként a Polgárőrség legrangosabb kitüntetését, a „Kopácsi Sándor Polgárőr Érdemrendet” adományozza:

 

  • Kaposi István Zsoltnak, a Budapesti Polgárőr Szövetség Önkormányzati kapcsolatokért felelős alelnökének;
  • Gyarmati Lajosnénak, a Nyírmártoni Polgárőr Egyesület elnökének, a Hajdú-Bihar Megyei Polgárőr Szövetség elnökségi tagjának;
  • Róth Istvánnak, a Tárkányi Polgárőr Egyesület elnökének, a Komárom-Esztergom Megyei Polgárőr Szövetség elnökségi tagjának;
  • Dudás Sándornénak, a Szécsényi Polgárőr Egyesület tagjának;
  • Bogdán Istvánnak, a Köcski Polgárőr Egyesület elnökének;
  • Bóbics Zoltánnak, a Zala Megyei Polgárőr Szövetség elnökhelyettesének

 

Vezetőként a Polgárőrség szervezésében, társadalmi elismerésében és a bűnmegelőzés eredményeinek elérésében tanúsított kimagasló tevékenységéért az Országos Polgárőr Szövetség Elnöksége „Szent László Érem” kitüntetést adományoz:

                      

  • Szabó Istvánnak, a Kunbaracsi Polgárőr Egyesület elnökének;
  • Valiczkó Mihálynak, az Önkormányzati Polgárőrség Győrasszonyfa Egyesület elnökének, a Győr-Moson-Sopron Megyei Polgárőr Szövetség alelnökének;
  • Kovács Szilviának, az Egercsehi Polgárőr Egyesület elnökének;
  • Orosz Tibornak, a Jászdózsai Polgárőrség és az OPSZ SZEM Tagozat elnökének
  • Bozsóky Ferencnek, a Balaton Vízi Polgárőr Egyesület elnökének;
  • Balogh Csabának, a Balatonalmádi Polgárőr Egyesület elnökének

 

 

Az Országos Polgárőr Szövetség Elnöke

a Polgárőrmozgalomban hosszú évek óta végzett tevékenysége elismeréseként a Polgárőr Érdemkereszt Arany Fokozata kitüntetésben részesíti:

 

  • Tonigold Nikolettát, a Budapest VII. kerületi Közbiztonsági Polgárőr Egyesület polgárőrét;
  • Kirchner Tibort, a Nagytótfalui Polgárőr Egyesület polgárőrét;
  • Kószóné Figura Mónikát, a Balotaszállási Polgárőr Egyesület polgárőrét;
  • Virág Istvánt, a Békési Polgárőrség KHSZ polgárőrét;
  • Viszovszki Gábort, a Szikszói Polgárőr Egyesület polgárőrét;
  • Dékány Pétert, a Balástyai Polgárőr Egyesület elnökét;
  • Zámbó Jánosnét, a Zichyújfalui Községi Polgárőr Egyesület elnökét;
  • Dr. Borostyán Csabát, a Szent István Polgárőr Egyesület polgárőrét;
  • Molnár Attila Zoltánt, a Debreceni Polgárőr Egyesület a Civis Városért polgárőrét;
  • Vincze Jánost, a Besenyőteleki Polgárőség elnökét;
  • Vágó Albert Sándort, a Jászárokszállási Városi Polgárőr Egyesület elnökét;
  • László Gábort, a Kisbér Városi Polgárőr Egyesület polgárőrét;
  • Majnik Lászlót, a Rétsági Polgárőr Egyesület polgárőrét;
  • Péli Károlyt, a Hévízgyörk Polgárőr Egyesület polgárőrét;
  • Orsós Zsoltot, az "Éjjeli Bátor" Szegererdő-Tikos Polgárőr Egyesület elnökét;
  • Váradi Lászlót, Demecser Város Polgárőr Egyesület elnökét;
  • Horváth Zsoltot, a Dunaföldvári Polgárőrség polgárőrét;
  • Kovács Ferencet, a Sárvár Város Polgárőr Egyesület polgárőrét;
  • Sötét Györgyöt, a Balatonudvari Polgárőr Egyesület elnökét;
  • Balogh Rudolfot, a Polgárőr Egyesület Vonyarcvashegy polgárőrét;
  • Kiss Ferencet, a Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület Balatonberény elnökét;
  • A Balatonkenesei Polgárőr Egyesületet. A díjat Nyemcsok Györgyné elnök vette át
  • Rézműves Károlyt, a Balatonkenesei Polgárőr Egyesület polgárőrét

 

 

 

Az Országos Polgárőr Szövetség Elnöke

a Polgárőr mozgalomban 30 éven keresztül végzett tevékenysége elismeréseként ajándékcsomagot ad át

 

  • Kardos Pálnak, az Országos Polgárőr Szövetség elnökhelyettesének, a Budapesti Polgárőr Szövetség és a Zuglói Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökének;
  • Markos Györgynek, az Országos Polgárőr Szövetség elnökhelyettesének, a Budapesten működő II. ker. Bűnmegelőzési Polgárőr Egyesület elnökének;
  • Csóra Györgynek, a Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség és a Kazincbarcikai Közbiztonsági Egyesület Polgárőrség elnökének;
  • Vass Miklósnak, a Nógrád Megyei Polgárőr Szervezetek Szövetségének, és a Balassagyarmati Polgárőr Egyesület elnökének;

 

  • Deli Miklósnak, a Heves Város Polgárőr Egyesület elnökének;

 

  • Cseh Istvánnak, a Fejér Megyei Polgárőr Szövetség elnökének, a Székesfehérvári Városi Polgárőrség tagjának;

 

  • Kotta István Ferencnek, a Mezőcsáti Polgárőr Egyesület tagjának;

 

  • Somodi Sándornak, a Kecskeméti Polgárőr Közhasznú Egyesület és az OPSZ Etikai Bizottság tagjának;

 

  • Szokircsák Istvánnak, a Sajóvámosi Polgárőrség Egyesülete elnökének;

 

  • Molnár Tibornak, a Taktakenézi Polgárőr Egyesület tagjának;

 

  • Márton Zoltánnak, a Székesfehérvári Városi Polgárőrség tagjának;

 

  • Pintér Lászlónak, a Székesfehérvári Városi Polgárőrség elnökének;

 

  • Szabó Endrének, a Hollókői Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökének;

 

  • Dr. Csery-Szűcs Péternek, az Angyalföld Polgárőr Szervezet tagjának;

 

  • Dr. Hegedűs Györgynek, az Országos Polgárőr Szövetség Jelölő és Választási Bizottsága és a Budavári Polgárőr Önkéntes Tűzoltó és Egészségvédő Egyesület elnökének;

 

  • Csatai Gábor Zoltánnak, a Miskei Polgárőr egyesület tagjának.